Renta rodzinna – ile wynosi, czym jest i komu przysługuje – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Renta rodzinna to świadczenie przeznaczone dla członka rodziny po śmierci bliskiej osoby. Jednakże osoba w rodzinie musi być do takiego świadczenia uprawniona. Co to znaczy? Na czym polega posiadanie takich uprawnień? Kto może się o taką rentę ubiegać?

Czym jest renta rodzinna?

Renta rodzinna jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy się członkom rodziny zmarłego,  który przed śmiercią miał ustalone prawo do emerytury lub renty ze względu na niezdolność do pracy. Dotyczy to również osób, które w momencie śmierci miały prawo do emerytury pomostowej. Pobierały zasiłek, świadczenie przedemerytalne bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. 

Głównym celem tego świadczenia jest wsparcie finansowe rodziny, która utraciła bliską osobą. Jest to bardzo ważne, w szczególności gdy w rodzinie znajdują się małoletnie dzieci.

Kto może otrzymać rentę rodzinną?

  1. Rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci własne, drugiego małżonka, albo przysposobione. Renta taka może być pobierana do ukończenia 25 lat lub bez względu na wiek, jeżeli przed 16 rokiem życia dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy, albo kontynuowało swoją edukację przed ukończeniem 25 roku życia.
  2. Rentę rodzinną mogą otrzymać także wnuki i rodzeństwo. Jednakże tylko w przypadku gdy zostały przyjęte na wychowanie mając miej niż 18 lat, co najmniej na jeden rok przed śmiercią.
  3. Świadczenie mogą uzyskać inne dzieci przyjęte na wychowanie przed 18 rokiem życia, ale również jak w powyższym przypadku, na co najmniej jeden rok przed śmiercią.
  4. Renta przysługuje również małżonkowi, który do dnia śmierci pozostaje we wspólnocie małżeńskiej. Jednak po spełnieniu określnych warunków.
  5. Dodatkowo świadczenie należy się rodzicom zmarłego jeżeli spełniają określone warunki, a śmierć zmarłego wpłynęła na ich utrzymanie.
Ojciec z niemowlakiem
Źródło: Pixabay

Renta rodzinna – ile wynosi

Kwota renty rodzinnej nie może być niższa niż jej najniższa ustalona wysokość. Kwota najniższej renty rodzinnej wynosi obecnie 1338,44 zł, a ZUS na bieżąco aktualizuje informacje na swojej stronie internetowej. 

Wysokość renty kształtuje się więc w następujący sposób:

  • 85% świadczenia osoby zmarłej w przypadku gdy uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia osoby zmarłej w przypadku gdy uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia osoby zmarłej w przypadku gdy uprawnione są trzy osoby lub więcej.

W celu określenia wysokości świadczenia należy sprawdzić jakie uprawnienia do świadczeń emerytalno- rentowych posiadał zmarły w momencie śmierci. Warto zaznaczyć, że renta rodzinna ustalana jest w sposób jak najbardziej korzystny dla potrzebującej rodziny. Ale jest jednym łącznym świadczeniem, dzieli się więc po równo na wszystkie osoby uprawnione.

Czy jako wdowa dostanę emeryturę po mężu?

W przypadku jeżeli mąż w chwili śmierci pobierał emeryturę, jak najbardziej może ona przejść na użytek wdowy. Muszą jednak być spełnione następujące warunki:

  • wdowa, w momencie śmierci męża miała 50 lat lub więcej albo była niezdolna do pracy;
  • wdowa, która wychowuje przynajmniej jedno dziecko, wnuka bądź rodzeństwo posiadające prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu, a nie osiągnęło 16 lat życia. Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły ta zasada obowiązuje do ukończenia przez dziecko 18 lat. Znajduje to również odniesienie gdy dziecko wychowywane w rodzinie jest niezdolne do pracy, samodzielnej egzystencji, a posiada prawo do renty;
  • w przypadku gdy wdowa nie pozostawała we wspólnocie majątkowej lub była rozwiedziona, ale miała alimenty zasądzone drogą sądową lub za pomocą ugody.

Wdowa, która nie spełnia powyższych warunków ma prawo do okresowej renty rodzinnej:

  • przez jeden rok od chwili śmierci małżonka;
  • w okresie trwania szkolenia przystosowującego do podjęcia pracy zarobkowej, jednak nie dłużej niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.

Jak ZUS wypłaca rentę?

ZUS może wypłacić rentę rodzinną za pośrednictwem poczty, albo przekazem na rachunek bankowy. Jeżeli osoba uprawniona do renty mieszka za granicą, to świadczenie może zostać wypłacone osobie upoważnionej, albo zostać przesłana na rachunek bankowy w Polsce.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania renty rodzinnej?

Dokumenty różnią się w zależności od tego, który członek rodziny ubiega się o przyznanie świadczenia. Jednakże niezbędne będą następujące dokumenty:

  • akt urodzenia wnioskodawcy;
  • akt zgonu osoby, po której ma być przyznana renta;
  • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa np. akt małżeństwa, akt urodzenia;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia, jeżeli renta ma być przyznana osobie w skutek niezdolności do pracy;
  • gdy dziecko ma powyżej 16 lat niezbędne jest zaświadczenie ze szkoły o dalszej edukacji;
  • dokument świadczący o przyznaniu alimentów w przypadku wdowy, która nie żyła wspólnie ze zmarłym;
  • inne dokumenty, które wskaże ZUS.
Dokument potrzebny do renty rodzinnej
Źródło: Pixabay

Czy posiadając tylko rentę rodzinną mogę otrzymać kredyt?

Według ustawy o podatku dochodowym renta uznawana jest za dochód, który należy rozliczyć w deklaracji podatkowej. Dlatego też, świadczenie jest traktowane przez banki jako dochód co daje możliwość uzyskania kredytu. Banki mogą wymagać podania wysokości świadczenia oraz okresu na jaki renta została przyznana.

Warto wiedzieć, że decyzja kredytowa może zależeć od następujących warunków:

  • długość przyznania świadczenia – jest to ważne z punktu widzenia kredytodawcy, ponieważ okres pobierania renty nie powinien być krótszy niż czas spłaty kredytu;
  • wysokość świadczenia – im wyższa renta, tym realniejsza jest szansa na kredyt
  • czy renta jest jedynym dochodem – renta rodzinna jest świadczeniem o charakterze okresowym, który na podstawie decyzji ZUS może wygasnąć. Dla banku ważne jest czy kredytobiorca będzie miał środki do spłaty zaciągniętego zadłużenia.

Dlatego też, ubiegając się o kredyt dobrze jest zabezpieczyć się w dodatkowe środki pieniężne.

Czy pobierające rentę rodzinną można pracować?

Pobierając rentę rodzinną można podjąć pracę zarobkową. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość zarobków może mieć wpływ na zawieszenie, bądź zmniejszenie renty.

Aby renta została wypłacona w całości dochód z pracy nie może przekraczać 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przychód, który tą kwotę przekracza, ale jest niższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje obniżenie renty. Natomiast, jeżeli dochód przekroczy 130% renta może zostać zawieszona.

Powyższe zasady nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i mają prawo do emerytury. Ale pobierają rentę rodzinną, ponieważ jest dla nich korzystniejsza. Takim osobom renta wypłacana jest w pełnej wysokości, niezależnie od dodatkowej kwoty, jaką uzyskają z pracy.

Mając na uwadze powyższe informacje należy uznać, że renta rodzinna jest świadczeniem niezwykle pomocnym dla osób które utraciły bliską osobę. Może pomóc w chwilowej niemocy spowodowanej żałobą, jednocześnie nie powodując nagłej utraty gruntu pod nogami. Daje też możliwość na uzyskanie nowych kwalifikacji w pracy, które niekiedy są konieczne.

 

Author: adminho

1 thought on “Renta rodzinna – ile wynosi, czym jest i komu przysługuje – wszystko, co warto o niej wiedzieć

  1. Super, że piszecie o tak ważnych sprawach. Naprawdę bardzo ciekawe tematy poruszacie, oby tak dalej. A ten artykuł z pewnością mi się przyda. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.