Umowa zlecenie a renta rodzinna – o czym musisz pamiętać jako student gdy chcesz dorobić do renty rodzinnej

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej. Dotyczy ono m.in. dzieci zmarłego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną i w jaki sposób jej nie utracić w przypadku pracy na umowie zlecenie podczas studiów?

Warunki

Aby uzyskać prawo do świadczenia, osoba zmarła powinna w chwili śmierci posiadać:

  • Ustalone prawo do emerytury albo spełniała warunki do jej uzyskania,
  • Ustalone prawo do emerytury pomostowej,
  • Ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania lub
  • Pobierać zasiłek przedemerytalny,
  • Pobierać świadczenie przedemerytalne, czy
  • Pobierać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Student dorabiający do renty rodzinnej
Źródło: Pixabay

Które z dzieci może otrzymać rentę rodzinną?

Rentę rodzinną mogą otrzymać m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Dotyczy to osób przed ukończeniem 16 roku życia. Inaczej wygląda sytuacja, gdy uczęszczają one do szkoły. Wtedy przysługuje ona do ukończenia 25 roku życia. Dodatkowo, jeżeli u dziecka wystąpiła niezdolność do pracy przed 16 lub 25 rokiem życia może ono ją otrzymać niezależnie od wieku. Renta może dotyczyć również innych dzieci. Gdy zostały one przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed ukończeniem 18. roku życia.

Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

85% świadczenia zmarłego – gdy uprawnienia do niej posiada jedynie jedna osoba,
90% świadczenia zmarłego – w sytuacji, w której rentę rodziną mogą otrzymać 2 osoby,
95% świadczenia zmarłego – gdy dana renta przysługuje co najmniej trzem osobom.

Czy osoba studiująca może dorobić do renty rodzinnej?

Osoby, którym przysługuje renta rodziny, mogą rozpocząć pracę, za którą otrzymają wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyły one ustalonej kwoty. Jeżeli limit zostanie przekroczony, wartość świadczenia zostanie zmniejszona lub powiększona o odpowiednią wartość.

Zmiany w wysokości renty rodzinnej – kwoty graniczne

W 2022 roku graniczną kwotę dochodu brutto stanowi 4364,70 zł. Po jej przekroczeniu ZUS obniża świadczenie o wartość przeoczenia. Natomiast w przypadku, w którym dojdzie do przekroczenia wartości dochodu i będzie on wynosił ponad 8105,80 zł brutto, świadczenie zostanie zawieszone. Kwoty te ustalane są przez GUS na podstawie wartość średniego wynagrodzenia w Polsce.

Kiedy wypłacana jest renta rodzinna w przypadku osoby studiującej lub uczącej ?

Renta jest wypłacana bez przerwy podczas trwania całego roku akademickiego lub szkolnego. Z tego względu osoba, która będzie kontynuowała naukę, zobowiązana jest dostarczyć Zakładowi Ubezpieczeń Społeczny odpowiedni dokument. ZUS musi mieć informacje potwierdzoną przez szkołę lub uczelnie, że dana osoba kontynuuje w kolejnym roku proces kształcenia. Taki dokument zakład ubezpieczeń społeczny otrzymuje przed rozpoczęciem kolejnego roku, czyli przed początkiem września lub października.

Renta rodzinna, a ukończenie szkoły średniej i zostanie studentem

Sytuacja z perspektywy ZUS jest nieco bardziej skomplikowana, gdy uczeń kończy szkołę średnią i składa swoją aplikację na studia. W tym przypadku renta rodzinna z tytułu śmierci rodzica za okres nauki w szkole średniej będzie przyznawana jedynie do 31 sierpnia.

Jeżeli danej osobie udało się do września dostać na studia ma ona prawo do zakładu ubezpieczeń dostarczyć potwierdzenie tego faktu. W tym przypadku otrzyma ona rentę z tego tytułu za ten miesiąc. Jest to jednak jednorazowa sytuacja. W kolejnym miesiącu konieczne będzie dostarczenie dokumentu o studiowaniu, który potwierdzi uczelnia. Niezwykle istotne w tej kwestii jest dopilnowanie przez studenta terminów i dostarczenie dokumentu do końca października.

 

Renta rodzinna a umowa zlecenie w przypadku osoby studiującej przed ukończeniem 26 roku życia.

Student lub uczeń, który nie ukończył 26. roku życia oraz pracuje na podstawie umowy zlecenie, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jak również zdrowotne.

Przychody osiągane przez takie osoby z tytułu wykonywanej umowy zlecenie nie będą wliczane do limitu przychodów, od których zmiana wartości danej renty rodzinnej. Aby przychody nie wpływały na wartość świadczenia przyznawaną przez ZUS, należy spełnić dwa wymienione wcześniej warunki.

Gdy dany student przed 26 rokiem życia pracuje z tytułu umowy o pracę i dodatkowo u tego samego pracodawcy podpisał umowę zlecenie, podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom. W tej sytuacji wartość uzyskanego przychodu będzie miała wpływ na ewentualne zwiększenie lub zmniejszenie wysokości renty rodzinnej przyznawanej przez zakład ubezpieczeń społecznych.

Zmniejszenie świadczenia w przypadku większej liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej.

W niektórych sytuacjach rentę rodzinną mogą pobierać różne osoby jednocześnie. W tej sytuacji w związku z przekroczeniem granicznych kwot przychodu jedynie część przyznawanego świadczenia, która przysługuje osobie osiągającej dodatkowe przychody, może być zwiększona lub pomniejszona.

Author: adminho

1 thought on “Umowa zlecenie a renta rodzinna – o czym musisz pamiętać jako student gdy chcesz dorobić do renty rodzinnej

  1. Mega pomocny artykuł, właśnie takich informacji szukałam. Nie lubię dzwonić po urzędach, a tutaj mam wszystko, jak na tacy. Super. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.