Odwołanie darowizny

Odwołanie darowizny – jak się bronić przed żądaniem zwrotu darowizny

Darowizna jest umową, w której występują dwie strony (po obu stronach może znajdować się więcej niż jedna osoba). Po jednej stronie znajduje się darczyńca, natomiast po drugiej stronie znajduje się osoba, która otrzymuje dany przedmiot czy też środki materialne od darczyńcy. Darowizna jest umową nieodpłatną, więc co za tym idzie, darczyńca nie może oczekiwać odwdzięczenia się ze strony osoby obdarowanej.

Prośba zwrotu darowizny

Kiedy ktoś poprosi Cię o zwrot darowizny, może być Ci trudno określić, czy rzeczywiście powinieneś się do tego zastosować. Przed podjęciem decyzji, czy zwrot pieniędzy jest słuszny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby wiedzieć, jak się bronić przed odwołaniem darowizny.

Dlaczego ktoś może chcieć zwrotu darowizny?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego dana osoba złożyła wniosek w pierwszej kolejności. Często ludzie proszą o zwrot darowizny, ponieważ zdali sobie sprawę, że mogli popełnić błąd i chcą jak najszybciej poprawić swoją sytuację. Chociaż nie rzadko, powody, dla których ktoś domaga się zwrotu swojej darowizny, mogą być dobrze uzasadnione, równie często zdarza się słyszeć o niezasadnych pobudkach darczyńcy. W sytuacjach tego typu ty jako osoba obdarowana masz wiele możliwości, które mogą pomóc Ci się obronić przed odwołaniem darowizny.

Zapakowany prezent
Źródło: Pixabay

Sprawa rażącej niewdzięczności

Osoba domagająca się zwrotu darowizny może odwołać się do rażącej niewdzięczności obdarowanego. W oświadczeniu o odwołaniu darczyńca opisuje zachowanie obdarowanego, które wskazywałoby by na istnienie rażącej niewdzięczności.
Odwołanie darowizny – jak się bronić

Osoba domagająca się zwrotu darowizny może powołać się na kilka powodów swojej decyzji. Jednym z powodów może być tak zwana rażąca niewdzięczność.

Jakie zachowania nie mogą być nazywane rażącą niewdzięcznością?

  1. Nie mówimy o rażącej niewdzięczności obdarowanego w momencie, kiedy osoba, która otrzymała darowiznę, korzysta z niej według własnego uznania, ponieważ jest ona już właścicielem owego przedmiotu.
  2. Agresywne zachowania osoby obdarowanej względem darczyńcy nie obejmują rażącej niewdzięczności, jeśli zawierają się one w granicach uznawanych jako właściwe dla typowych konfliktów rodzinnych.
  3. Zaniedbanie przez osobę obdarowaną obowiązku rodzinnego w stosunku do darczyńcy, jeżeli może zostać usprawiedliwione ze względu na życiowy lub ekonomiczny punktu widzenia, nie może być uznane jako rażąca niewdzięczność, ponieważ nie jest wynikiem złych intencji.
  4. Odwołanie darowizny nie może być także motywowane niechwalebnym zachowaniem ze strony osób innych niż obdarowany, zwłaszcza spadkobierców obdarowanego.

Nie można uznać za rażącą niewdzięczność tych zachowań, które miały miejsce przed zawarciem umowy.

Przebaczenie osobie obdarowanej

Kolejną kwestią, na jaką można się powołać przy obronie, jest przebaczenie obdarowanemu przez darczyńcę. Przebaczenie polega na darowaniu nagannego zachowania obdarowanego przez  darczyńcę i zrezygnowanie z narażenia go na negatywne skutki jego zachowania. Ważne jest, aby przebaczenie było dostrzegalne dla otoczenia.

Termin chęci odwołania darowizny

Ważną funkcję stanowi termin, w jakim darczyńca dowiaduje się o niewdzięczności osoby obdarowanej. Termin do odwołania darowizny jest jasno określony i nie podlega zmianie – po upływie roku darczyńca nie może już domagać się zwrotu.

Zasady współżycia społecznego

Możliwą formą obrony jest także udowodnienie, że darowizna czyni zadość obowiązkowi, które ma swoje źródło w regułach współżycia społecznego.

Do darowizn tego typu, można zaliczyć takie przypadki jak:

  • wdzięczności za uratowanie życia 
  • wdzięczność za udzieloną opiekę
  • wdzięczność za udzieloną pomoc
  • pomoc członkowi rodziny, który wymaga specjalnej opieki (tyczy się to kosztów leczenia, zakupów czy leków)
  • napiwki

A jak wygląda kwestia podatków?

Podatek od darowizny może wynosić od 3 do nawet 20%. Wysokość podatku jest zależna od tego, ile warta jest darowizna. Istotną kwestią jest także przynależnością darczyńcy i osoby obdarowanej do konkretnych grup podatkowych.

Obowiązek opłacenia podatków od darowizny znajduje się po stronie osoby obdarowanej. Pomimo tego, że przedmiot darowizny staje się z powrotem własnością darczyńcę, taka zmiana sytuacji nie wywiera wpływu na zobowiązania podatkowe, które powstały w związku z zawarciem wcześniejszej umowy darowizny. Podatki opłacone przez osobę obdarowaną w momencie posiadania darowizny, nie zostaną jej zwrócone po zwrocie przedmiotu lub środków materialnych do darczyńcy. Osoba, która odwołuje darowiznę, nie płaci ani podatku od spadków, ani od darowizn.

Darowizna
Źródło: Pixabay

Odwołanie darowizny – jak się bronić?

Obrona przed odwołaniem darowizny może sprawić wiele trudności osobie obdarowanej. Taka osoba może pomyśleć, że decyzja darczyńcy nie podlega dyskusji. Ważne jednak jest, aby znać swoje prawa i wiedzieć, kiedy darczyńca nie może domagać się odebrania nam własności i jak może wyglądać nasza potencjalna linia obrony w sądzie.

Author: adminho

1 thought on “Odwołanie darowizny – jak się bronić przed żądaniem zwrotu darowizny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.